Testy rakiet Sekcji Rakietowej SKA

wpis w: Sekcja Rakietowa | 0
Start rakiety TuCAN Sekcji Rakietowej SKA na poligonie wojskowym pod Toruniem 29.10.2016 r. Fot. Bartosz Lis
Start rakiety TuCAN Sekcji Rakietowej SKA na poligonie wojskowym pod Toruniem 29.10.2016 r. Fot. Bartosz Lis

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego zakończyła tegoroczne testy lotne swoich rakiet. Starty przeprowadzono 22 i 29 października na poligonie Wojska Polskiego pod Toruniem. W tym roku podczas obu terminów Sekcja Balonowa SKA wykorzystała balony do badania rozkładu wiatru na różnych wysokościach.

Testy Amelii 2

W pierwszym terminie (22 października 2016) poleciała dwustopniowa rakieta Amelia 2. System rozdzielania stopni zadziałał prawidłowo, a obie części zostały po powrocie na ziemię odnalezione w dobrym stanie. Razem z danymi z komputera pokładowego pozwolą na dokładną analizę przebiegu jej lotu.

Lot TuCAN-a

W drugim z zaplanowanych terminów (29 października 2016) odbył się lot TuCAN-a – długo wyczekiwanej rakiety typu CanSat Launchera, powstałej przy wsparciu amerykańskiej firmy Raytheon. Aż do osiągnięcia apogeum na wysokości ok. 3,5 km TuCAN transmitował na żywo widok ze swojej kamery pokładowej do bazy – wkrótce potem kontakt z nim się urwał. Na podstawie zebranej telemetrii oceniamy, że system wyrzucania CanSatów (eksperymentów naukowych wielkości puszki 0,33 l) zadziałał pomyślnie. Ze względu na silny wiatr TuCAN oddalił się znacznie od wyrzutni startowej i został odnaleziony dwa dni po swoim starcie przez wojsko. Niestety stan jego szczątków nie pozwala na odzyskanie danych z jego kart pamięci.

Członkowie Sekcji Rakietowej SKA podczas testów na poligonie pod Toruniem w październiku 2016 r.
Członkowie Sekcji Rakietowej SKA podczas testów na poligonie pod Toruniem w październiku 2016 r.

Przyszłość

Wyciągnąwszy wnioski Sekcja Rakietowa nadal pracuje nad ulepszaniem swoich projektów i planowaniem organizacji swojego konkursu CanSatów dla grup studenckich. Na następne starty gotowe są już dwie rakiety – udoskonalone aerodynamicznie egzemplarze projektu naddźwiękowej H1, która w zeszłym roku osiągnęła wysokość 6 km oraz 2,7 prędkości dźwięku, zdobywając tytuł najszybszej europejskiej rakiety studenckiej – Sekcja Rakietowa czeka by poprawić ten wynik.

Więcej aktualności na stronie internetowej Sekcji Rakietowej.

Galeria zdjęć

Sponsorzy

raytheon

mesko

wareluk