DSC_4720

Gondola stworzona na potrzeby kolejnego programu Televisor stworzona przez Sekcje Balonową Studenckiego Koła Astronautycznego.

Start odbył się 05.12.2015r. z Belsk Duży.

Projekt testuje głownie rozwiązania mechaniczne, takie jak mocowania tabletu oraz ramki na ramionach przyczepionych do gondoli. Elektronicznie prowadzimy pracę nad przesyłaniem obrazu z kamery do stacji naziemnej oraz wykonaliśmy nowy typ komputera pokładowego i testowaliśmy jego działanie. Podczas startu testowana była także kamera GoPro.

 

 

 

 

 

  • CAPELLA 2

CAPELLA to eksperyment prototypowy, należący do programu eksperymentalnego mającego na celu stworzenie pierwszego na świecie napowietrznego nadajnika radiowego, pracującego w zakresie fal bardzo długich (3-30 kHz). Eksperyment (nie będący nadajnikiem), ze względów bezpieczeństwa, będzie posiadał antenę krótką (max. 10-metrową), zaopatrzoną na końcu w ukształtowany podobnie do rakiety obciążnik oraz tzw. koło pojemnościowe, wydłużające czynną długość anteny oraz stanowiące zabezpieczenie przed wyładowaniami koronowymi (patrz schemat). W obciążniku znajdować się będzie zespół naładowanych kondensatorów, połączonych elektrycznie z anteną – dzięki temu będzie ona pod wysokim potencjałem. Dodatkowo na kole pojemnościowym umocowane będą warystory (rezystory o dużej oporności), przez które ładunek elektrostatyczny będzie uwalniany do atmosfery. Gondola główna balonu będzie dodatkowo chroniona przez moduł KANIA, będący dodatkowym (sprawdzonym w kwietniu bieżącego roku, podczas poprzedniej misji) koncentratorem wyładowań koronowych.

Dane lotu:

  • Start: 14:40, 5.12.2015r.
  • Miejsce: Belsk Duży