Postęp w pracach projektu LUSTRO

wpis w: Sekcja Balonowa | 0


Projekt LUSTRO zakończył przygotowania do kolejnego etapu programu REXUS/BEXUS. 14 maja 2018 roku oddał drugą już wersję dokumentacji eksperymentu. Głównym celem tego etapu było ostateczne ustalenie budowy projektu, co oznaczało zakończenie prac projektowych przez działy mechaniki, elektroniki oraz optyki. Od tej pory wszystkie zmiany konstrukcyjne będą bardzo trudne do wprowadzenia, przez co stają się niepożądane.

Osiągnięcie tego etapu stanowiło jeden z punktów krytycznych.

Za dwa tygodnie (28 maja – 1 czerwca) reprezentanci projektu polecą do ESTEC, siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej, na Critical Design Review. W czasie trwania tego wyjazdu postępy projektu zostaną zweryfikowane oraz ocenione przez ekspertów z ESA. Jeśli wszystko zostanie zaopiniowane pozytywnie, drużyna będzie mogła przejść do etapu realizacji projektu.

Innym kamieniem milowym osiągniętym przez zespół stało się zdobycie głównego sponsora – firmy PCO S.A. Dzięki jej wsparciu członkowie otrzymali wsparcie merytoryczne, dostęp do komory klimatycznej, która będzie potrzebna podczas testowania eksperymentu, oraz fundusze pozwalające m.in. na stworzenie prototypu.

Do grona współpracujących z projektem LUSTRO organizacji dołączył również Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, który stał się patronem honorowym projektu.

Bieżącą sytuację jak i najświeższe wiadomości można znaleźć na oficjalnym fanpage’u projektu:

https://www.facebook.com/ProjectLustro/