Trochę o URC

wpis w: SKA Robotics | 0

University Rover Challenge to zawody organizowane co roku przez Mars Society, czyli organizację, której celem jest wysłanie załogowej misji na Marsa oraz promowaniem badań z nią związanych. Zawody odbywają się w Mars Desert Research Station (Utah, USA), stacji, w której mają miejsce symulacje misji oraz badania prototypów konstukcji. Stacja znajduje się na pustyni, dzięki czemu w łatwy sposób można odtworzyć panujące na Marsie warunki terenowe.TMSlogo

SKA bierze udział w zawodach URC już czwarty raz. Po raz pierwszy wystartowało w nich w 2009 roku z łazikiem Skarabeusz. Dwa następne starty (2014, 2015) z łazikiem Ares pozwoliły zebrać cenne doświadczenia i zmierzyć się z doświadczonymi drużynami zajmującymi wysokie miejsca od wielu lat. W tym roku (2-4 czerwca 2016) do walki staje trzydzieści drużyn z całego świata, w tym wiele silnych drużyn z Polski.

Zawody składają się z czterech konkurencji terenowych. Punkty otrzymujemy również za prezentację i przekazaną dokumentację. Podczas zadań terenowych łaziki muszą wykazać się precyzją, wytrzymałością i odpornością na trudne warunki – wysoka temperatura, piasek i zapylenie. Jednym z zadań jest obsługa tzw. panelu, czyli przełączników i zaworu. Punkty otrzymujemy za ustawienie ich w dobrych pozycjach. Podczas innego zadania badane są możliwości trakcyjne robotów. Pojazdy muszą przejechać przez bramki ustawione w trudno dostępnych miejscach takich jak uskok o wysokości 1 m czy wzniesienie 45°. Kolejne zadanie sprawdza nie tylko możliwości konstrukcji, ale też wiedzę uczestników o Marsie i poszukiwaniu życia. Przy pomocy robota pobierana jest próbka gleby. Podstawowe jej parametry należy określić już na pokładzie robota. Dokładniejsze badanie przeprowadzane jest przez drużynę po dostarczeniu próbki do bazy.

Obecnie prace nad konstrukcją dobiegają końca. Większość podzespołów przeszła pierwsze testy. W najbliższym czasie planujemy testy całego robota oraz wnoszenie drobnych poprawek i usprawnień, które ułatwią sterowanie robotem.

Dzięki dofinansowaniu z programu Najlepsi z Najlepszych możemy dokończyć opisywane prace. Otrzymane środki pozwolą także sfinansować transport łazika na miejsce zawodów oraz wyjazd zespołu na zawody. Dołożymy wszelkich starań, by na początku czerwca wypaść jak najlepiej i swoją konstrukcją przyczynić się do zdobycia Czerwonej Planety.

skar-nzn-loga-600x300