Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego powstała w 2013 roku z inicjatywy członków projektu SCOPE 2.0. Projektujemy, budujemy oraz wysyłamy balonowe misje stratosferyczne. Celem Sekcji jest stworzenie multipotencjalnej platformy stratosferycznej PW-Launcher zdolnej wynieść eksperymenty naukowe na wysokość 30km. Do początku działalności sfinalizowaliśmy cztery misje balonowe, dzięki którym przetestowaliśmy technologie i postawiliśmy sobie nowe wyzwania na kolejne starty.

Sekcja Balonowa wysłała do tej pory 5 misji balonowych: Światowid 1, Światowid 2, Światowid 3, PW-Launchcer 1, Televisor 1. Najbliższy plan zespołu opiera się na wykonaniu w krótkim okresie czasu startów misji Televisor. Ciągłe udoskonalenia i nowe koncepcje testujemy, aby stworzyć jak najlepszą platformę dla wysyłanych w stratosferę testowanych eksperymentów (misja PW-Launcher).

W 2014 roku studenci złożyli wniosek na REXUS/BEXUS z projektem BuLMA – Balloon micro Lifeform-and-Meteorite Assembler, który jest kontynuacją programu PARTICULA. W grudniu 2014r., w czasie workshopu (w centrum ESA ESTEC w Leiden k. Amsterdamu) nasz projekt został uznany za bardzo interesujący i mający duży potencjał. Niestety, duża konkurencja (oprócz nas do BEXUS-a startowało jeszcze wiele innych projektów) wyeliminowała nas z wyścigu do esowskiego balonu w tym roku.

W 2015 roku ponownie złożyliśmy wniosek na kampanie REXUS/BEXUS. Tym razem udało nam się przejść pozytywnie workshop. Zespół pracuje wytrwale nad projektem, w lutym 2016r. pojadą na kolejny workshop organizowany przez ESA.

Na starcie w Goczałkowicach
Na starcie w Goczałkowicach