Rakieta Grot wzbiła się na 18,5 kilometra

wpis w: Bez kategorii | 0

Członkowie naszego Koła pobili rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej. Wystrzelony 27.04 z poligonu w Drawsku Pomorskim „Grot” poleciał na 18,5 kilometra. To o 3,5 km więcej niż zakładano i o 6,2 km więcej, niż dotychczasowy rekord.

Podczas wznoszenia rakieta osiągnęła maksymalną prędkość 2700 kilometrów na godzinę (Mach 2,1). Wyniesiony przez pierwszy stopień grot z powodu awarii spłonek spadochronu opadał balistyczne. Dzięki precyzyjnym wskazaniom GPS przesłanym przez komputery pokładowe rakiety odnaleziono i odzyskano jej elementy, w tym nienaruszoną głowicę.

Grot jest rakietą dwustopniową: Pierwszy stopień to silnik na stały materiał pędny o maksymalnym ciągu 7500 N, który po skończeniu pracy oddziela się od reszty. Drugi stopień składa się z ważącej 5 kilogramów mosiężnej głowicy, która ma za zadanie gromadzić energię kinetyczną umożliwiającą dłuższe wznoszenie i większy pułap. Ponadto, rakieta wyposażona jest w system odzysku składający się ze spadochronu oraz dwa komputery pokładowe nadające dane telemetryczne odbierane przez bazę.

Start Grota to efekt miesięcy projektowania rakiety od podstaw i intensywnych przygotowań w ostatnich tygodniach. Wszystkie podzespoły zostały przetestowane pod kątem niezawodności i wytrzymałości. Dokonano również analiz przewidujących tor lotu, aby zapewnić bezpieczne miejsce lądowania rakiety. Start udał się dzięki współpracy z naszymi sponsorami: spółką Mesko dostarczającą paliwo oraz warsztatem Wareluk wykonującym części metalowe.