PW-Sat2 opuścił Polskę

wpis w: PW-Sat2 | 0

W maju 2018 roku satelita PW-Sat2 zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego został w całości zintegrowany, przetestowany i przygotowany do startu. Od tamtej pory przebywał w cleanroomie w oczekiwaniu na kolejny ważny krok – integrację z QuadPackiem, czyli zasobnikiem, w którym satelita będzie znajdował się podczas startu rakiety. Pomyślna integracja z QuadPackiem miała miejsce 26 lipca 2018 r. w siedzibie firmy Innovative Space Logistics w Delft w Holandii. Jesienią zasobnik zostanie przetransportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie umieszczony na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX.

 

Członkowie zespołu PW-Sata2 (Piotr Kuligowski, Dominik Roszkowski, Mateusz Sobiecki, Maciej Kania) podczas zabezpieczania satelity w specjalnej walizce przed wyniesieniem satelity z cleanroomu. Fot. Michał Gumiela/PW-Sat2/Studenckie Koło Astronautyczne

 

PW-Sat2 jest satelitą typu CubeSat zbudowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej, a głównym celem jego zbliżającej się misji jest przetestowanie innowacyjnego systemu deorbitacyjnego w formie dużego żagla. Rozkładany system pozwoli skrócić czas przebywania satelity na orbicie z przeszło piętnastu lat do kilkunastu miesięcy. To bardzo ważny wynalazek w kontekście coraz poważniejszego problemu, jakim są kosmiczne śmieci.

Satelita projektowany był od 2013 roku przez zespół studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym PW,  które działa na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa od 1996 roku. W 2016 roku podpisano kontrakt na wyniesienie PW-Sata2 na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9, której start przewidywany jest na późną jesień 2018 r. Żagiel deorbitacyjny satelity oraz część podsystemów zostały zintegrowane w Laboratorium CEZAMAT PW. Na przełomie 2017 i 2018 roku satelita PW-Sat2 przeszedł niezbędne testy przed wyniesieniem w kosmos i wiosną tego roku był już gotowy do startu.

PW-Sat2 zostanie wyniesiony na pokładzie rakiety Falcon 9 wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Kalifornii. Według najnowszych danych wraz z PW-Satem2 w kosmos zostanie wyniesionych ponad 70 innych satelitów – przede wszystkim CubeSatów. Start rakiety planowany jest aktualnie na listopad 2018 roku, jednak termin ten może ulec zmianie.

Pamiątkowe zdjęcie po udanej integracji. Na zdjęciu od lewej: Michiel van Bolhuis – przedstawiciel firmy ISL, Inna Uwarowa – koordynator PW-Sata2 oraz Martin Langer – koordynator zespołu Move-II. Fot. PW-Sat2/Studenckie Koło Astronautyczne

 

Po wejściu rakiety na orbitę satelity znajdujące się na jego pokładzie będą stopniowo uwalniane. Z zasobnika, który dzieli z niemieckim satelitą MOVE-II, PW-Sat2 zostanie wypchnięty jako drugi i wtedy nastąpi uruchomienie jego podstawowych podsystemów. Przez pierwsze 30 minut obowiązywać będzie cisza radiowa, podczas której zbierane będą podstawowe dane z kilku układów urządzenia. Po 40 minutach nastąpi otwarcie anten i próba ustabilizowania obrotu satelity. Misja PW-Sata2 potrwa 40 dni, podczas których zostanie przeprowadzonych kilka eksperymentów.

Jednym z istotnych testów jest sprawdzenie działania paneli słonecznych. Na zdjęciu Piotr Kuligowski w cleanroomie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Fot. Maciej Urbanowicz

 

Przez ponad 5 lat trwania projektu PW-Sat2 wzięło w nim udział ponad 100 osób. Ostatnie tygodnie to przede wszystkim przygotowania stacji naziemnej oraz oprogramowania dla radioamatorów. Wraz z firmą SoftwareMill udostępnimy aplikację, za pomocą której będzie można śledzić stan misji satelity oraz samodzielnie wgrywać odebrane z orbity komunikaty. Dzięki współpracy z programistami z firmy Future Processingudało się stworzyć oprogramowanie komputera pokładowego oraz szereg narzędzi wspierających testy, codzienną pracę i komunikację z satelitą – część z nich jest już dostępna na naszym GitHubie, a będzie jeszcze więcej. Pracujemy również nad ostateczną dokumentacją projektu, którą chcielibyśmy udostępnić publicznie wraz z repozytoriami kodu wykorzystanego w pracach nad satelitą.

Poszukujemy także wsparcia w wysłaniu grupy studentów na start rakiety Falcon 9 do Kalifornii. Osoby lub firmy chcące pomóc nam w tym przedsięwzięciu zapraszamy do napisania na kontakt@pw-sat.pl.

Zapraszamy do śledzenia informacji o projekcie na FacebookuInstagramieTwitterze. Oficjalne zdjęcia projektu dostępne są w wysokiej rozdzielczości na Flickr.

 

Członkowie zespołu PW-Sat2 po udanej integracji satelity z QuadPackiem. Od lewej: Tomasz Martyniak (Future Processing), Maciej Nowak (Future Processing), Łukasz Żak (Future Processing), Mateusz Sobiecki, Piotr Kuligowski, Inna Uwarowa, Michał Gumiela, Alicja Kasjanowicz.