Projekt LUSTRO – Program REXUS/BEXUS

wpis w: Sekcja Balonowa | 0
Rys. Model gondoli wraz z proponowanym umieszczeniem eksperymentu.

Od października 2017 roku zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej pracuje nad nowym projektem związanym z programem REXUS/BEXUS. Jest to inicjatywa pozwalająca studentom z europejskich uczelni na przeprowadzenie eksperymentów balonowych i rakietowych w warunkach bliskich przestrzeni kosmicznej.

Aby uczestniczyć w tym kosmicznym przedsięwzięciu zespół zrzeszający studentów kilku wydziałów musiał przejść dwa etapy:

– eliminację wstępną – polegającą na przygotowaniu początkowego opisu z podstawowymi informacjami na temat planowanego eksperymentu wraz z metodą jego przeprowadzenia (zadania zespołu, zarys projektu mechanicznego i elektronicznego),

– ostateczną selekcję eksperymentów – odbywającą się w ESTEC – czyli technicznej siedzibie Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii, podczas której pięciu reprezentantów przedstawiło projekt przed komisją złożoną z inżynierów kosmicznych.[space_20]

W kolejnych etapach drużynę Lustra czeka finalizacja planów, wyjazd na CDR (Critial Designe Reviev), prace konstrukcyjne (stworzenie i przetestowanie prototypów, zbudowanie końcowego układu), organizacja promocji oraz zdobycie finansowania, a także wyzwania związane z pracą nad projektem, zgodnie ze standardami Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ostatecznie eksperyment zostanie umieszczony w gondoli M-Egon balonu stratosferycznego  (misja BX27). LUSTRO wraz z dwoma eksperymentami niemieckimi QUEST oraz WHB, zostanie wyniesione na wysokość około 25-33 km podczas trwającego kilka godzin lotu. Start planowany jest na jesień 2018 roku z kosmodromu Esrange w Szwecji, położonego za północnym kołem podbiegunowym.

Celem projektu LUSTRO (Light-and Ultraviolet Strato-and Tropospheric Radiation Observer) jest próbą bliższego przyjrzenia się rozkładowi promieniowania UV na poziomie różnych warstw atmosfery. Pomiary będą stanowić uzupełnienie danych uzyskiwanych z satelitów i obserwacji naziemnych. Pozwoli to uzyskać pełniejszy obraz rozkładu promieniowania UV, uwzględniając warstwy chmur oraz ozonosferę. Dokładniejsze dane staną się cennym wkładem w wiedzę o pochłanianiu i odbijaniu promieniowania przez różne warstwy atmosfery ziemskiej – wzrost natężenia promieniowania UV w miarę wzrostu wysokości jest bowiem znaczący i niebezpieczny dla żywych komórek. Wpływa także na pracę sprzętu elektronicznego i optycznego.


Jest to już czwarty projekt Studenckiego Koła Astronautycznego realizowany w ramach niemiecko – szwedzkiego programu studenckiego REXUS/BEXUS. Do wcześniejszych należały: projekt BuLMA w 2016 roku – misja BX22, SCOPE 2.0 w 2010 roku – misja BX11oraz Icarus – 2008 rok – misja BX06.

REXUS/BEXUS to program organizowany przez Niemieckie Centrum Aeronautyki i Astronautyki (DLR) oraz Szwedzką Narodową Radę Kosmiczną (SNSB/Rymdstyrelsen), we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Centrum Stosowanej Technologii Kosmicznej i Mikrograwitacji w Bremie (ZARM).

Bieżącą sytuację jak i najświeższe wiadomości można znaleźć na oficjalnym fanpage’u projektu:

https://www.facebook.com/ProjectLustro/