Gondola Strzybóg

Gondola stworzona na misji Światowid 3 sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego.

Start odbył się 02.07.2014r. w Goczałkowicach-Zdrój. Wypuściliśmy balon w przestrzeń powietrzną dzięki pomocy osób zajmujących się stacją meteorologiczną znajdującą się w Goczałkowicach-Zdrój. Udostępnili nam oni miejsce, gdzie mogliśmy przygotować dokładnie start. Ta mała miejscowość na Śląsku oddalona jest od lotnisk, dzięki temu nie mieliśmy problemu uzyskać zgody na start.

Podczas misji przestawaliśmy kolejną koncepcje komputera pokładowego. Dodatkowo eksperymenty jakie zostały stworzone to PARTICULA 3, CURSUS 1, Inertial Navigation System.

 

 

 

  • PARTICULA 3

Większa koncepcja żagla z projektu PARTICULA 2, jednam tym razem czworokątny, o powierzchni 4 metrów kwadratowych. Był to jednocześnie pre-test żagla deorbitacyjnego satelity PW-Sat2.

  • CURSUS 1

Pierwszy eksperyment z nowego programu stworzonego przez Sekcję Balonową. Projekt ma na celu pozyskiwanie użytecznej energii elektrycznej z szerokiego spektrum fal elektromagnetycznych.

  • Inertial Navigation System

Lokaliaztor GPS/GSM jest jednym z systemów namierzenia gondoli po lądowaniu na ziemi. Sieć GSM działa do wysokość ok. 600m., więc nie można wyznaczyć pełnej trasy balonu.

Dodatkowo podczas misji wykorzystywane były:

  • Kamery HackHD

Podczas lotu wykorzystane zostały dwie kamery HackHD nagrywające obraz w rozdzielczości FullHD z częstotliwoscią 30 klatek na sekundę oraz dźwięk. Jedna z nich skierowana była w dół gondoli i nagrywała Ziemię oraz podwieszone eksperymenty, a druga zwrócona była ku górze – miała nagrać pęknięcie balonu.

  • miniAPRS

Głównym systemem namierzania był system miniAPRS zaprojektowany i skonstruowany na potrzeby magisterki Mateusza Walczyka. Cały projekt był scricte zaprojektowany pod misje balonowe uwzględniając na każdym etapie projektowania zaoszczędzenie masy. APRS był wykorzystywany również w naszych poprzednich misjach.