Sekcja Rakietowa zaprezentowała nową rakietę H1

wpis w: Sekcja Rakietowa, Wydarzenia | 0
Rakieta H1 Sekcji Rakietowej
Rakieta H1 Sekcji Rakietowej

Rakietę H1 zaprojektowali i zbudowali członkowie powstałej w 2008 roku Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego, które działa na Politechnice Warszawskiej od 1996 roku. Jej prezentacja odbyła się 25 września 2015 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW. Pierwszy start już 3 października!

Zaprezentowana ponaddźwiękowa rakieta H1 w wersji D jest rakietą sondującą atmosferę, napędzaną silnikiem na paliwo stałe. Jej osiągi to: pułap maksymalny 10km, prędkość maksymalna 1000m/s, przeciążenia w końcowej fazie pracy silnika 50g. W chwili zakończenia pracy silnika 3-krotnie przekracza ona prędkość dźwięku.

Głównym celem rakiety jest przetestowanie zastosowanych przez studentów technologii i rozwiązań konstrukcyjnych. Chodzi o wytrzymałość na przeciążenie, drgania i niezawodność w trudnych warunkach. Rakiety typu H1 mogą służyć do testowania podzespołów, które miałyby być wystrzelone na orbitę. Jednocześnie można dzięki nim przeprowadzać badania naukowe, np. pomiary warunków fizyczno-atmosferycznych na wysokości 10km.

Budowa rakiety H1 jest kolejnym etapem na drodze do budowy niewielkiej rakiety nośnej umożliwiającej wynoszenie tzw. CanSatów w niskie partie atmosfery. Standard CanSat to eksperymenty naukowe wielkości puszki po napoju o objętości 0,33l oraz masie do 350g. Wyrzucane są one z rakiety na ustalonej wysokości, zazwyczaj na pułapie maksymalnym samej rakiety. W lipcu br. projekt CanSat Launcher uzyskał wsparcie amerykańskiego koncernu Raytheon. Grant pozwoli studentom na zbudowanie testowego egzemplarza rakiety, weryfikację zastosowanych rozwiązań technicznych oraz testy nowego silnika. Przybliży to młodych inżynierów do zorganizowania pierwszego polskiego konkursu CanSat’ów.

Na sobotę 3 października zaplanowany jest start rakiety H1, który ma się odbyć się na poligonie artyleryjskim w pobliżu Torunia. Do tego celu studenci wykorzystają mobilną wyrzutnię własnej konstrukcji, pozwalającą odpalać rakiety o wadze do 80 kilogramów. H1 ma osiągnąć prędkość około 1000 m/s i pułap do 10 kilometrów.

Na podstawie materiałów prasowych.