bexus-kopia

Razem z naszym projektem uczestniczymy w kampanii REXUS/BEXUS. Jest to jeden z kilku projektów edukacyjnych Europejskiej Agencji Kosmicznej, które umożliwiają studentom i młodym naukowcom doświadczyć osobistej przygody z przemysłem kosmicznym.

Kampania, która odbywa się trochę na zasadzie konkursu, umożliwia wystrzelenie własnego eksperymentu albo na pokładzie rakiety meteorologicznej (REXUS) albo na balonie stratosferycznym (BEXUS). Każda z obydwu opcji ma swoje wady i zalety. Starty następują z kosmodromu położonego nieopodal miasta Kiruna w Szwecji, skąd startują największe rakiety w Europie.

BEXUS
Przeprowadzenie eksperymentu na balonie jest trochę łatwiejsze. BEXUSa nie obowiązują tak rygorystyczne procedury bezpieczeństwa jak rakiety. Lot balonu trwa 8 godzin, w większości na wysokości 35 kilometrów, a więc jest dużo czasu na przeprowadzenie swojego doświadczenia.

REXUS
Rakieta natomiast jest dla prawdziwych wymiataczy. Leci na wysokość 100 kilometrów, przebywa kilka minut w nieważkości, po czym spada na spadochronie na Ziemię. Czasu na doświadczenie jest naprawdę mało, wszystko musi działać jak w zegarku. Miejsca na eksperyment na pokładzie rakiety jest niewiele, co oznacza że musi być bardzo przemyślany. Dodatkowo, ponieważ projekt leci na jednym wielkim ładunku wybuchowym, obowiązują nas bardzo mocne wymogi bezpieczeństwa.

bexus-opis-kopia

Dlaczego warto się w to bawić?
Ponieważ to niesamowita przygoda i świetna zabawa, a także ogromne doświadczenie. W czasie rocznego projektu mamy okazję być kilkukrotnie w centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej ESTEC, czy w kosmodromie Kiruna. Zawiązujemy mnóstwo znajomości- oprócz nas w kampanii uczestniczą dziesiątki studentów z innych państw Europy- Hiszpanii, Włoch, Niemiec. Pod czujnym okiem specjalistów, którzy na co dzień budują satelity i rakiety, mamy okazję stworzyć własny projekt, który poleci na granicę z kosmosem.

Jak samemu wziąć udział w REXUS/BEXUS?
1. Warunek konieczny- należy być studentem.
2. Trzeba mieć pomysł na eksperyment, lub- znać kogoś kto ten pomysł ma:) Warto od razu sprawdzić, czy podobna idea nie była już realizowana wcześniej.
3. Skompletować dobry zespół- aktywnego, nastawionego na pracę z ludźmi koordynatora, mechaników, elektroników, programistów. Dobry PR również się przyda.
4. Znaleźć fundusze. Zazwyczaj uczelnia dźwiga na swoich barkach główne koszty, ale nie należy ignorować sponsorów.
5. Zacząć, im wcześniej tym lepiej.
6. Wypatrywać ogłoszenia startu nowej edycji kampanii, złożyć wniosek i… nie czekać. Pracować dalej :)

Ciekawe linki:
Kampania REXUS/BEXUS
Projekty edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej


Program REXUS/BEXUS (Rocket and Balloon Experiments for University Students) jest edukacyjną inicjatywą niemieckiej (DLR) i szwedzkiej (SNSB) Agencji Kosmicznej realizowaną we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Dzięki niej studenci z krajów członkowskich i współpracujących z ESA (w tym także z Polski) mają możliwość realizacji swoich pomysłów na rakiecie (REXUS) bądź balonie (BEXUS).