PW-Sat2 już wkrótce w kosmosie!

wpis w: Bez kategorii | 0

 

19 listopada 2018 – to monumentalna data dla projektu PW-Sat2. Właśnie tego dnia, po 6 latach prac, satelita zostanie wyniesiony na orbitę na rakiecie Falcon 9 z bazy w Vandenbergu w Kaliforni. Jest to dla naszego Koła niezwykle istotne wydarzenie – dlatego przypominamy najważniejsze informacje o PW-Sacie2 w oczekiwaniu na poniedziałkowy start!

 

Eksperymenty na pokładzie

Głównym ładunkiem użytecznym PW-Sata2 jest żagiel deorbitacyjny, który pozwoli na szybsze usunięcie satelity z orbity, gdy przeprowadzi on swoje pozostałe eksperymenty. Jest to nasza próba walki z problemem śmieci kosmicznych która (jak pokazują nassze analizy) mogłaby być zaadaptowana również do innych, większych satelitów.

Drugim eksperymentem jest stworzony przez nas czujnik słońca. Tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są do sprawdzania orientacji satelity wzdlędem słońca, jednak obecnie dostępne rozwiązania są trudnodostępne dla misji studenckich ze względu na ich cenę. Nasz czujnik jest tani, niezawodny oraz zaskakująco dokładny, co pozwala na wykorzystanie go w nano i mikro satelitach.

PW-Sat2 został wyposażony również w dwie kamery, które posłużą m.in. do weryfikacji poprawnego otwarcia żagla deorbitacyjnego. Poza tym umożliwią nam one też na wykonanie zdjęć Ziemi – przecież nie moglibyśmy przegapić takiej okazji.

Czwartym eksperymentem na pokładzie naszego satelity są otwierane panele słoneczne. Rozwiązanie to nie było proste do zaprojektowania – panele muszą być niezawodne, nie mogą otwierać się zbyt gwałtownie, wymagają uwzględnienia zagadnień związanych z odgazowaniem czy tarciem w kosmosie, a ograniczenia związane ze standardem CubeSat znacznie komplikują stworzenie takie systemu.

Na jednym z obwodów drukowanych wewnątrz PW-Sata2 znajduje się kolejny eksperyment – RadFET. To eksperymentalne urządzenie potrafi zmierzyć pochłoniętą dawkę promieniowania jonizującego (TID – Total Ionizing Dose). W trakcie trwania misji PW-Sat2 dane z tego eksperymentu będą pobierane co określony czas.

Wartym uwagi jest również zaprojektowany przez nas układ zasilania (EPS – Electrical Power System). Jest to podsystem odpowiedzialny jest za przetwarzanie energii z paneli słonecznych, ładowanie akumulatorów oraz dystrybucję zasilania do podsystemów. Został zaprojektowany i wykonany przez zespół PW-Sat2, co pozwoliło na lepsze dostosowanie go do naszych potrzeb.

Trudno przy tej okazji nie wspomnieć o firmie Future Processing, która od dłuższego czasu jest sponsorem strategicznym projektu i pomogła nam m.in. w stworzeniu własnego oprogramowania komputera pokładowego naszego satelity.

Więcej informacji o eksperymentach i podsystemach na pokładzie PW-Sata2 można znaleźć na stronie:

https://pw-sat.pl/eksperyment/

https://pw-sat.pl/projekt/

Jak odbierać dane z PW-Sata2?

Każdy entuzjasta łączności radiowej i systemów satelitarnych zaproszony jest do udziału w projekcie poprzez odbieranie i przekazywanie danych. Przewidujemy karty okolicznościowe QSL dla osób, które skutecznie odbiorą i przekażą nam poprawną ramkę danych. Dla osób, które udostępnią najwięcej ramek, odbiorą pierwszą i ostatnią ramkę przewidziane są upominki związane z projektem. Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na stronie projektu:

https://pw-sat.pl/informacje-dla-radioamatorow/

Ogromne podziękowania składamy firmie SoftwareMill, której wsparcie pozwoliło nam wystawić na świat specjalną aplikację webową pod adresem radio.pw-sat.pl. Mamy nadzieję, że posłuży nie tylko radioamatorom, ale również osobom, które nigdy nie interesowały się odbieraniem sygnałów z satelitów. Aplikacja umożliwi przegląd wszystkich zebranych danych i śledzenie stanu satelity PW-Sat2 niemal na żywo.