Projekt BuLMA startuje w kampanii REXUS/BEXUS.

wpis w: Sekcja Balonowa | 0

Kto by pomyślał, że cząstki przybywające na Ziemię z przestrzeni kosmicznej są niemalże na wyciągnięcie ręki? Pomysł na pozyskanie własnych „niebiańskich kamieni” w Sekcji Balonowej SKA zakładał schwytanie drobinek zanim dotrą na powierzchnię ziemi. Projekt Particula rozwija się od początku działania Sekcji Balonowej. Pierwszym aparatem, który miał badać wychwytywane z przestrzeni kosmicznej mikroorganizmy była PARTICULA 1 – niewielki magnes wyprawiony do stratosfery 30 czerwca 2013 roku. Później w Sekcji Balonowej SKA PW powstały kolejne trzy żagle PARTICULA. PARTICULA 5 inaczej BuLMA (Balloon micro Lifeform-and-Meteorite Assembler), został zgłoszony na udział w kampanii REXUS/BEXUS.

Członkowie Sekcji Balonowej SKA w ESTEC
Członkowie Sekcji Balonowej SKA w ESTEC

Dzięki udziałowi w programie REXUS/BEXUS – prowadzonym m.in. przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) – eksperyment BuLMA (Balloon micro Lifeform-and-Meteorite Assembler) może zostać wyniesiony na specjalnym balonie do stratosfery.

Celem misji będzie wyłapywanie mikrometeorytów, cząstek pyłu i mikroorganizmów. Organizmy, które żyją w stratosferze są tak odmienne od tych, które żyją na Ziemi, że można je uznać właściwie za całkowicie odmienne gatunki, czy nawet odmienne formy życia. Naginając nieco można powiedzieć, że szukamy kosmitów – lider zespołu Tomasz A. Miś.

Eksperymenty przeprowadzany będzie dzięki wykorzystaniu dwóch cyklonów aerodynamicznych przypominających kubeczki, w których zasysane powietrze będzie wirowało. Łapane cząsteczki będą wypychane na ścianki, gdzie zatrzymają je magnes stały, elektrody z polem elektrycznym oraz specjalne chropowate membrany. Później złapane mikrometeoryty i cząstki pyłu – wielkości od 0,1 do 0,01 części milimetra – będą badane pod mikroskopem, powiększającym co najmniej kilkusetkrotnie.

Program REXUS/BEXUS prowadzi ESA we współpracy ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną. REXUS/BEXUS to skrót od angielskiego Rocket/Balloon Experiments for University Students, czyli w swobodnym tłumaczeniu: eksperymenty rakietowe i balonowe dla studentów szkół wyższych. Na pokładzie rakiety czy balonu można wysłać eksperyment na wysokość 80-90 kilometrów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przejdziemy wszystkie etapy konkursu, w październiku 2016 roku wystartuje balon stratosferyczny z naszym eksperymentem z kosmodromu w Kirunie na północy Szwecji. W gondoli – o wymiarach 116 cm m x 116 cm x 68 cm – znajdą się cztery urządzenia z różnych krajów Europy. Na wysokość 25-30 km balon wzniesie się w około 1,5 godz.

Strona internetowa projektu BuLMA