• Łazik Ares Studenckiego Koła Astronautycznego. Fot. Krzysztof Jędrzejak
  • Michał Kazaniecki - członek Studenckiego Koła Astronautycznego. Fot. Krzysztof Jędrzejak
  • Zespół misji EXO.17. Fot. Krzysztof Jędrzejak
  • Zespół misji EXO.17. Fot. Krzysztof Jędrzejak
  • Habitat, w którym mieszkała załoga EXO.17. Fot. Michał Kazaniecki

Członek SKA na marsjańskim analogu

wpis w: SKA Robotics, Wydarzenia | 0
Michał Kazaniecki - członek Studenckiego Koła Astronautycznego. Fot. Krzysztof Jędrzejak
Michał Kazaniecki – członek Studenckiego Koła Astronautycznego. Fot. Krzysztof Jędrzejak

W dniach 11-26 marca członek sekcji robotycznej SKA Robotics Michał Kazaniecki brał udział w dwutygodniowej misji EXO.17. Jest ona pierwszą, całkowicie polską symulacją analogowych astronautów w Mars Desert Research Station w stanie Utah w USA.

W pięcioosobowym zespole Michał był reprezentantem Politechniki Warszawskiej, a jednocześnie pierwszym w historii polskim studentem w MDRS. W ramach misji pełnił rolę inżyniera pokładowego oraz operatora łazików – Aresa i Gai.

Symulacja zakładała dwutygodniowy pobyt załogi w habitacie w warunkach zbliżonych do marsjańskich przy jednoczesnej izolacji od świata zewnętrznego. Członkowie mogli opuszczać bazę wyłącznie w ramach krótkich spacerów ubrani w odpowiednie (przypominające prawdziwe) skafandry i systemy podtrzymywania życia. Wszelkie działania, procedury i sprzęt również były zbliżone do tych używanych w potencjalnych przyszłych wyprawach.

Celem misji było wykonanie różnego rodzaju badań – geologicznych, psychologicznych, a także testów sprzętu. Warunki panujące na pustyni pozwoliły na sprawdzenia wpływu zapylenia, dużych zmian temperatur i wilgotności oraz trudnych warunków jezdnych (pofałdowany, grząski teren) na długotrwałą eksploatację łazików. Wyciągnięte wnioski pozwolą na lepsze przygotowanie SKA do zawodów łazików European Rover Challenge i University Rover Challenge.

Misja była realizowana we współpracy z Uniwersytetem SWPS i Fundacją EXORiON. Projekt honorowym patronatem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.