[PL] CDR- Critical Design Review

Drużyna BuLM’y pod koniec maja miała możliwość wzięcia udziału w kolejnym szkoleniu przygotowującym do kampanii REXUS/BEXUS 22/23. Szkolenie to odbyło się w centrum badań kosmicznych ESA w ESTEC.

WP_20160525_16_28_15_ProOrganizatorzy przygotowali dla nas wykłady dotyczące integracji poszczególnych eksperymentów z BEXUSową gondolą oraz ich ustawienia względem innych elementów, aby nie zakłócać pracy poszczególnych części. Omawiane były także parametry wysyłania/odbierania danych, by nie doprowadzić do zakłóceń transmisji. Podczas spotkania wszystkich zespołów biorących udział w kampanii mogliśmy przedyskutować miedzy sobą działania naszych modułów oraz rozwiązywaliśmy ewentualne problemy zakłóceń miedzy eksperymentami.

Zespół BuLMA nie tylko brał udział w wykładach dotyczących integracji eksperymentu z główną gondolą BEXUSową. Głównym zadaniem dla zespołu była prezentacja przed osobami odpowiedzialnymi technicznie za organizacje kampanii REXUS/BEXUS. Podczas dwugodzinnego spotkania można było wyróżnić trzy części. Pierwsza to prezentacja zespołu, zmian oraz postępów w projekcie. Druga to dyskusja organizatorów dotycząca dokumentacji technicznej wysłanej przez członków zespołu przed CDR. Trzecie to pytania specjalistów do zespołu w celu rozwiązania problemów lub wyjaśnienia kwestii mało sprecyzowanych.WP_20160525_23_15_24_Pro

Zespół po prezentacji na CDR był w pozytywnym nastroju. Dostaliśmy od specjalistów słowa krytyki dotyczących elementów, które niedokładnie pilnujemy lub dopracowujemy. Bez krytyki jednak nigdy się nie obędzie ona napędza do działania :). Poza ostrymi słowami zostały wymienione oczywiście pozytywne działania jakie zespół poczynił, ale poza tym dostaliśmy sporo przydatnych informacji jak usprawnić elementy lub wyeliminować ewentualne błędy.

Po powrocie do Warszawy zespół zabrał się do pracy nad poprawą dokumentacji technicznej zgodnie z uzyskanymi wskazówkami. Czekamy teraz na zapowiedzianą wizytę delegacji specjalistów z Kampanii REXUS/BEXUS w lipcu, aby skontrolować testy modułów eksperymentu BuLMA.   IMG_8121